sl1
biz kimiz
merak ediyorsun değil mi?
hemen aşağıyı inceleyebilirsin

Biz kimiz?

Önceleri, internet üzerinden insanlara Kur’ân ve iman hakikatlerini ulaştırmak amacıyla bir araya gelmiş birkaç gencin, kiraladıkları küçük bir dairede başlayan hizmet-i Kur’ân serüveninin adıdır aslında Risale Ofis..

Bu gençlerin; 2013 yılı Mayıs ayı itibariyle, yapmakta oldukları faaliyetlerine resmiyet kazandırmak amacıyla kurdukları bir derneğin adıdır Risale Ofis..

2013 Eylül ayından itibaren de; artık zaman ve mekan kavramlarının meydana getirdiği sınırları aşmayı ve ulaşabildikleri kadar insana ulaşıp, bu insanların imani konularla alakalı bilinçlendirilmesi, İslâmi, bilimsel ve felsefî konular ile alakalı merak ettikleri soruların cevaplarını Kur’ân tefsiri Risale-i Nurlar’dan bulabilmeleri için;

-samimi, sıcak bir ortamda,

-hiçbir maddi/ekonomik/siyasi vs. gibi gayeler gütmeden

-sadece Allah rızası ile yola çıkan gençlerin, ter-ü taze şevk ve gayret ve samimiyetlerinin, çay ve muhabbetlerinin demine yansıdığı bir mekandır Risale Ofis..

Bu yüzden Risale Ofis gençleri, Kâinatın Efendisi Hz. Muhammed(SAV)’in;

“Bir kişinin senin vesilen ile imana gelmesi, üzerine güneşin doğup battığı her şeyden hayırlıdır.” hadis-i şerifini ve Bediüzzaman Hz.’nin;

‘Zaman imân kurtarmak zamanıdır’

‘Zaman, İslâmiyet fedaisi olmak zamanıdır.’

‘Bu zamanda Nurlarla hizmet-i imaniye her tarafta ilânatla ve muhtaç olanların nazar-ı dikkatlerini celbetmekle olur.’ sözlerini kendileri rehber alırlar ve zaman-mekan kavramının üstünde, tüm imkansızlıklar ve olumsuzlukları birer şevk kamçısı olarak değerlendirerek yollarına tüm hızlarıyla devam etmektedirler.

Çünkü ‘İmkanın sınırı, imkansızı denemektedir.’

 

Bir yere bağlı mıyız?

Bağlılıktan kastınızın ne olduğuna göre aslında bu sorunun cevabı da değişir. Yani eğer ki bir cemiyet, cemaat, tarikat, siyasi oluşum, parti, grup vb. gibi topluluklar ise; açıkca belirtmeliyiz ki bu ve benzeri hiçbir oluşum ile organik olarak bağlılığımız yoktur.

Bu tabi, şu demek değildir: “Bir oluşuma bağlı beraber hareket etmek kötüdür.” demek değildir kesinlikle veya “bağlı olun/olmayın” gibilerinden bir şey de imâ etmiyoruz kat’iyyen!

Peki ne demek?

İslam’a, Kur’an’a hizmet dava eden tüm kardeşlerimizle (cemaat olsun, tarikat olsun farketmez) hepsiyle gönülden bağlıyız, manevi gönül bağımız vardır; hizmetleri için dua eder muvaffakiyetler dileriz. Çünkü bizler hepimiz, aynen bir ordu içinde yer alan farklı fırkalar gibiyiz. Farklı meziyetler, teknikler, meşrebleriyle aynı hedefe (dinsizliğe, anarşizme, bozgunculuğa) karşı mücahede eden neferleriz. Bediüzzaman Said Nursî’nin ifadesiyle bizler hepimiz “Ümmet-i Muhammediyye’yi(asm) sâhil-i selâmete çıkaran bir gemide çalışan hademeleriz” inşâallah.

Ân şartla ki; Kuran’ın, Sünnet’in, (bahusus Nur talebesi ise Risale-i Nurlar’ın) özüne, ruhuna sadık kalmak; din, vatan, bayrak ve mukaddesat aleyhinde olmamak şartıyla; hepsine dua eder, dualarını bekleriz.

Vakitleri olursa da, kardeşlerimizi, herkesi bir çayımızı çorbamızı içmeye bekleriz! 😉

“Bizler muhabbet fedaileriyiz, husumete vaktimiz yoktur!”

Vesselam…
Dua ile…

Risale Ofis İlim ve Kültür Derneği
Tavşanlı/Kütahya